środa, 20 lutego 2013

xr

r

r

bv

gg

Zaćmienie słońca to dość widowiskowe, ale niestety rzadkie zjawisko. Z lampą Nissyoku można je oglądać codziennie - we własnym pokoju... 
Inspirowana jest kulturą Japonii, a dokładnie znaczeniem światła w języku japońskim. 
Pan projektant - Peter Toronyi z Budapesztu powiada, że przeznaczeniem jego lampy nie jest codzienne użytkowanie a kreowanie odpowiedniego nastroju w wyjątkowych sytuacjach.
Faktycznie sama właściwie nie oświetla, ponieważ z rzadka bywa w pełni. Może nawet wcale :)
Dwa ruchome panele połączone są z lampą magnesem, źródłem światła są diody LED 

Produkt wdrożony miał być w grudniu 2012 jednak póki co w sprzedaży nie znalazłam.

czwartek, 14 lutego 2013

g
Demi to lampa autorstwa Mattiasa Steinberga zaprojektowana dla Design House w Stockholmie. Ten minimalistyczny obiekt zrobiony jest z dmuchanego i ręcznie formowanego szkła, od wewnątrz podświetlony subtelnym ledowym źródłem swiatła. Światło kierowane jest do wewnątrz co powoduje, że ma się wrażenie, że lampa świeci całym swoim szklanym kloszem. Forma szkła jest dośc "kopulasta" i działa jak reflektor co dodatkowo wzmacnia efekt "samoświecenia".

d 

Ciekawe jest jeszcze podobieństwo do projektu lampy Avocado Tomasza Rudkiewicza - polskiego projektanta i inżyniera. Idea jest nieco inna- wewnątrz dwóch szklanych połkul świeci pestka. Lampa jest niezwykle energooszczedna- zużywa zaledwie 1W.